ZIMA – KONIEC CZY POCZĄTEK SEZONU
Za nami ostatnie jesienne obloty pszczół. Odnotowaliśmy pierwsze opady śniegu i przymrozki. Pasieka cichnie. Zbliża się koniec roku, czas analiz i podsumowań.
A jak jest w życiu pszczół? Tu króluje zasada:
„ jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz”
Sezon pasieczny rozpoczyna się w sierpniu. Liczebność i kondycja rodzin pszczelich w tym okresie ma kluczowe znaczenie dla powodzenia przezimowania pszczół i zbioru miodu w kolejnym okresie wegetacji. Pszczoły urodzone w sierpniu są już pszczołami zimowymi. W tym okresie dbamy, aby do kłębu zimowego trafiły pszczoły zdrowe, wolne od warroa destructor i bez uszkodzeń powodowanych przez tego pasożyta.
Okres jesieni to czas karmienia pszczół pokarmem zimowym. Prawidłowe zakarmienie silnych, zdrowych rodzin pszczelich, to gwarant udanej zimowli i możliwość optymistycznego patrzenia w przyszły rok. Trzeba tylko pamiętać, że prawidłowe zakarmienie pszczół to nie tylko ilość podanego pokarmu, ale także jego jakość oraz prawidłowe rozmieszczenie w ulu.
To wszystko już za nami. Miejmy nadzieję, że wszyscy miłośnicy pszczół podeszli do tych zadań poważnie. Nowy sezon jest więc już rozpoczęty. Pszczelarzom pozostaje do wiosny monitorować przebieg zimowli. Należy obserwować obloty śródzimowe, postępy w pobieraniu pokarmu, a także takie zagrożenia jak gryzonie próbujące wtargnąć do uli oraz ptaki np. sikory i dzięcioły zielone.
Powodzenia.