ŚWIECE Z WOSKU PSZCZELEGO – czy to tylko czar Bożego Narodzenia?
Listopad i grudzień to miesiące, w których pszczelarze więcej czasu spędzają w pracowniach pszczelarskich. Konserwują i szykują sprzęt do nowego sezonu, sprzedają zgromadzone w sezonie produkty pszczele. To także czas, który poświęcają na pozyskiwanie wosku pszczelego i wyrób z niego produktów np. świec.
Co to jest wosk pszczeli, skąd się bierze i jakie ma właściwości?
Potoczna wiedza wskazuje, ze wosk pochodzi z wytopionych plastrów pszczelich. Ale czy to jest do końca prawda. Źródłem wosku mogą być plastry pszczele nazywane woszczyną, ale jak i z czego one powstały? Zacznijmy więc od początku.
Wosk pszczeli jest wydzieliną gruczołów woskowych pszczół robotnic. Gruczoły te zlokalizowane są w czterech parach pomiędzy pierścieniami odwłoka po stronie brzusznej. Wosk powstaje w kieszonkach woskowych. W płynnej postaci zastyga w nich, tworząc przezroczyste, cienkie płytki zwane łuseczkami woskowymi. Masa płytek woskowych waha się od 0.1 do 2.5 mg. W 1 kg wosku może mieścić się ich od 740 tys. do 10 mln. Gruczoły woskowe pszczoły mogą wytwarzać wosk w temperaturze optymalnej 36 stopni Celsjusza . Dlatego często mówimy o wypacaniu wosku przez pszczoły. Po wytworzeniu płytki woskowej pszczoła wyjmuje ją z kieszonki woskowej za pomocą drugiej pary odnóży, a następnie żuwaczkami i pierwszą parą odnóży formuje kulkę którą przylepia do budowanej komórki plastra. Tak powstaje plaster zawierający ponad 90 % czystego wosku i potocznie zwany jest „dziewiczym”. Jest on zbiorowym dziełem rodziny pszczelej.
WŁAŚCIWOŚCI BIOLOGICZNE WOSKU PSZCZELEGO
Nie będę opisywał składu chemicznego, parametrów fizykochemicznych, składników biologicznie aktywnych wosku pszczelego. Osoby zainteresowane tymi zagadnieniami odsyłam do takich pozycji w literaturze jak:
- MNIEJ ZNANE PRODUKTY PSZCZELE – B. Kędzia i E. Hołderna Kędzia
- APITERAPIA. Leczenie miodem i innymi produktami pszczelimi tych samych autorów,
- PSZCZOŁY I ICH LECZNICZE PRODUKTY – F. Jośko, J. Gala
Wosk pszczeli wykazuje wiele właściwości biologicznych, zarówno przy stosowaniu miejscowym, jak i wewnętrznym. Odznacza się działaniem przeciwzapalnym – dotyczy to skóry i błon śluzowych, działaniem przeciwutleniającym a także działaniem przeciwbakteryjnym, przeciwgrzybiczym i przeciwwirusowym.
Wosk działa odnawiająco na tkanki, wykazując właściwości gojące rany i oparzenia, ułatwia wchłanianie składników odżywczych i leczniczych, stymuluje wzrost tkanek, przyśpiesza ziarninowanie i bliznowacenie. Odznacza się działaniem miejscowo znieczulającym i ochrania skórę przed oddziaływaniem promieniowania UV. Stosowany wewnętrznie działa osłaniająco na jelita, detoksykująco na wątrobę, przejawia właściwości przeciwalergiczne.
Jako składnik kosmetyków wosk pszczeli wykazuje właściwości zmiękczające, reguluje poziom wilgotności, zwiększa elastyczność i chroni skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.
A co z naszymi świeczkami?
Spalane świece wykonane z wosku pszczelego ujemnie jonizują powietrze. Jony te łagodzą alergię, astmę oraz choroby górnych dróg oddechowych i płuc. Powodują eliminację promieniowania elektromagnetycznego wytwarzanego przez urządzenia elektryczne, częściowo neutralizują dym papierosowy. Na organizm człowieka działają uspakajająco i adaptogennie. A wokół nas unosi się piękny miodowo – propolisowy aromat.
Tyle w skrócie o wosku pszczelim, produkcie trochę zapomnianym w codziennym życiu. Wszystkich odsyłam do wspomnianej literatury na bazie której oparłem niniejszy artykuł.
Zachęcam do samodzielnego wykonania świec, co sprawi dużo frajdy i może stać się trafionym prezentem na każdą okazję.