Co pszczoły robią zimą?

Prace w pasiece dobiegają końca. Zacznie się okres chwilowego odpoczynku dla pszczelarza. Ale czy też dla pszczół?

We wrześniu matka pszczela złożyła ostatnie jajeczka, a teraz rodzą się ostatnie młode pszczoły. Październikowe ciepłe dni dają im możliwość prawidłowego pierwszego oblotu wokół ula.

Gdy w gnieździe nie będzie już czerwiu jego temperatura spadnie do 25 stopni. Po nadejściu pierwszych chłodnych nocy pszczoły zaczną zbierać się w bardziej zwartą masę, by po kolejnych spadkach temperatury utworzyć wyraźną kulę poprzedzielaną plastrami i zwaną kłębem zimowym. Kłąb zawiązuję się poniżej zapasów zimowych, na części plastra po wygryzionym czerwiu. Górna część kłębu pokrywa dolny brzeg zapasów miodu. Kłąb zimowy z zewnątrz tworzą ciasno skupione robotnice. Wewnątrz kłębu znajduje się matka pszczela i jej świta. Robotnice tworzące „powłokę” kłębu co pewien czas wchodzą do środka by się ogrzać i ponownie wrócić na zewnątrz. Pokarm pszczół w trakcie zimy pochodzi ze stopniowo odsklepianych komórek z zapasami. Dlatego kłąb w trakcie zimy przemieszcza się ku górze i ku tyłowi ula.

Wielkość zimującego kłębu waha się w zależności od temperatury zewnętrznej. Gdy jest zimniej kłąb się zmniejsza poprzez ciaśniejsze skupianie się pszczół.

Pszczoły wytwarzają ciepło dzięki spożywaniu i spalaniu glukozy i fruktozy znajdującej się w miodzie. Na skutek ruchów mięśni tułowia robotnice mogą podnieść temperaturę swojego ciała nawet do 38 stopni.

W zimie robotnice nie wydalają kału gromadząc go w jelicie prostym. Miejmy nadzieję, że temperatury w styczniu pozwolą pszczołom na oblot śródzimowy i wydalenie nagromadzonej treści.

Taki stan w prawidłowo zimującej rodzinie potrwa do lutego. Co później? W lutym rozpocznie się wychów nowego pokolenia pszczół. Matka zacznie składać jajeczka, a pszczoły karmicielki zajmą się intensywną opieką nad młodszymi siostrami. To z nimi spotkamy się wiosną podczas pierwszych prac w pasiece.

A my pszczelarze będziemy czuwać w miarę naszych możliwości, aby zimowla przebiegła spokojnie, a pierwsze wiosenne promienie znów pobudzą pszczelą i pasieczną brać do intensywnej i owocnej pracy.

Wykorzystano: „HODOWLA PSZCZÓŁ” pod redakcją J.Wilde i J.Prabuckiego